Thursday, June 27, 2024

Raundi i Kampionatit Evropian të Futbollit 16 2024: datat, vendet, transmetimi

KICKER Raundi i Kampionatit Evropian të Futbollit 16 2024: datat, vendet, transmetimi Faza e nokautit fillon më 29 qershor 12 ORË MË PARA Raundi preliminar i Kampionatit Evropian 2024 po përfundon dhe faza e eliminimit është afër. Të gjitha informacionet për fazën e 16-të me një shikim këtu. Nga 24 skuadrat që morën pjesë në EURO 2024, 16 kaluan në fazën e 16-të, ku do të luftojnë sërish për një vend në çerekfinale në një ndeshje me eliminim direkt. Nëse rezultati barazohet pas 90 minutave, loja kalon dy herë në kohën shtesë prej 15 minutash. Nëse ende nuk ka fitues, vendimi do të merret me penallti. Kur do të zhvillohet 1/16 e Kampionatit Evropian? Faza eliminatore e Kampionatit Evropian 2024 fillon të shtunën e datës 29 qershor në orën 18:00 me ndeshjen mes Zvicrës dhe Italisë. Ndeshja e fundit e 1/16-tës do të zhvillohet të martën më 2 korrik në orën 21:00 – është dueli mes Austrisë dhe Turqisë. Do të ketë dy ndeshje në secilën prej katër ditëve - njëra në orën 18:00 dhe tjetra në orën 21:00. Ku do të luhet 1/16 e Euro 2024? Fillimi i fazës së 16-të do të zhvillohet në stadiumin Olimpik të Berlinit, skuadra e DFB-së do të luajë në Dortmund. Vendet Gelsenkirchen, Këln, Düsseldorf, Frankfurt, Mynih dhe Leipzig do të organizojnë gjithashtu një ndeshje të raundit të 16-të. Vetëm vendet e Hamburgut dhe Shtutgartit do të marrin pushim, por lojërat do të zhvillohen përsëri atje në çerekfinale. Kur dhe ku do të luajë Gjermania në raundin e 16-të? Pasi kombëtarja gjermane doli e para në Grupin A, do të luajë xhiron e dytë të 16-të të shtunën e datës 29 qershor në orën 21:00. Në Signal Iduna Park, përzgjedhja e DFB do të takohet me Danimarkën, e cila siguroi vendin e dytë në Grupin C me një diferencë të ngushtë, përpara Sllovenisë. Danezët luajtën pa gola kundër Serbisë, ashtu si Anglia, e cila mundi të barazonte 0-0 kundër Sllovenisë. Tre Luanët janë në krye të grupit, Danimarka do të përballet me Gjermaninë në vendin e dytë dhe Sllovenia është tashmë e sigurt si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë në grup. Ku do të transmetohen ndeshjet e 1/16-tës? Shumica e ndeshjeve të raundit të 16-të do të jenë të disponueshme lirisht për t'u parë në televizion dhe transmetime. RTL ishte në gjendje të siguronte të drejtat për një raund të 16-të - gjithashtu në transmetimin drejtpërdrejt me pagesë në RTL+. Gjashtë lojëra të tjera, duke përfshirë ndeshjen e Gjermanisë, do të transmetohen në TV dhe do të transmetohen në bibliotekat e tyre përkatëse të mediave nga transmetuesit publikë ARD dhe ZDF. Për më tepër, raundi i 16-të - si dhe të 51 lojërat e EURO 2024, pesë prej të cilave janë ekskluzive - mund të shikohen në TV me pagesë dhe transmetime me pagesë në ofruesin MagentaTV. Pas katër ndeshjeve ekskluzive të raundit paraprak, ndeshja e pestë është ndeshja e raundit të 16-të: Austria kundër Turqisë. Ndeshjet e fazës së 16-të me një shikim: 29 qershor 2024, ora 6 pasdite, Berlin: Zvicër - Itali në RTL dhe MagentaTV 29 qershor 2024, ora 21:00, Dortmund: Gjermani - Danimarkë në ZDF dhe MagentaTV 30 qershor 2024, ora 6 pasdite, Gelsenkirchen: Angli - Sllovaki në ZDF dhe MagentaTV 30 qershor 2024, ora 21:00, Këln: Spanjë - Gjeorgji në ARD dhe MagentaTV 1 korrik 2024, ora 6 pasdite, Düsseldorf: Francë - Belgjikë në ZDF dhe MagentaTV 1 korrik 2024, ora 21:00, Frankfurt: Portugali - Slloveni në ARD dhe MagentaTV 2 korrik 2024, ora 6 pasdite, Mynih: Rumani - Holandë në ARD dhe MagentaTV 2 korrik 2024, ora 21:00, Leipzig: Austri - Türkiye në MagentaTV