Tuesday, September 24, 2024

„Byli jsme podvedeni!“: Matthäus je po přiznání z mistrovství Evropy bez sebe – Kroos se vysmívá Uefa

VYJÁDŘIT „Byli jsme podvedeni!“: Matthäus je po přiznání z mistrovství Evropy bez sebe – Kroos se vysmívá Uefa Článek Philippa Stegemanna (pst) • 14 hodin • 2 minuty čtení Vybrané hry 28. září Lothar Matthäus zde 17. září 2024 zuří kvůli pozdnímu přiznání viny ze strany UEFA. I měsíce po nešťastném vypadnutí německého národního týmu na domácím mistrovství Evropy proti pozdějším mistrům Evropy Španělsku pokračuje diskuse o údajném trestu v prodloužení. Ve 107. minutě zápasu obránce Chelsea Marc Cucurella (26) zblokoval levačkou střelu na branku střelecké hvězdy DFB Jamala Musialy (21). Rozhodčí Anthony Taylor (45) i VAR ohodnotili akci jako nehodnou trestu a odepřeli týmu Juliana Nagelsmanna (37) požadovaný trest. Po kontroverzní situaci zamířil Mikel Merino (28) do cíle na 2:1 pro Španělsko a zpečetil tak vyřazení Německa. "Je ostuda, že se to nyní připouští." Téměř tři měsíce po čtvrtfinále mistrovství Evropy však nyní UEFA přiznala, že penaltová situace byla posouzena špatně. Podle španělské platformy „Relevo“ o tom nyní komise rozhodčích informovala mezinárodní rozhodčí v interním dopise. Kromě mnoha tisíců fotbalových fanoušků rozčiluje pozdní prozření Evropské fotbalové asociace také velikány DFB z nedávné i starší minulosti. Nahrávač německého národního týmu Lothar Matthäus (63) byl v roli televizního experta rozrušený už během zápasu, ale následující dny vesloval a rozhodnutí přijal. „Hned jsem tehdy řekl: jasná penalta! Druhý den pak přišla zpráva, že od rozhodčího UEFA dostal pokyn nepískat penaltu, pokud ruka visí volně. Proto jsem řekl, že rozhodnutí neudělit penaltu je pochopitelné,“ vysvětlil Matthäus svou změnu názoru „Bildu“. Pokračoval: „Dnes však vyvstává otázka: Neexistoval tento pokyn ve skutečnosti? Abych to upřesnil, zajímaly by mě vyjádření rozhodčího a VAR.“ Třiašedesátiletý muž jen stěží ovládl svůj vztek a dál zuřivě narážel na Uefu: „Pokud je pravda, že Uefa nyní přiznává, že to bylo špatné rozhodnutí – pak jsme byli očividně podvedeni! Pak byl údajný pokyn jen záminkou. Je vlastně škoda, že nyní přiznáváme to, co tehdy všichni viděli." Rekordní národní hráč ale nebyl jediným německým fotbalovým velikánem, který komentoval nový vývoj kolem neproměněného trestu rukou. Toni Kroos (34), který ukončil kariéru v létě po zápase se Španělskem, na okraj své malopolské ligy „Icon League“ se spoustou sarkasmu vysvětlil, jak klasifikuje přiznání viny UEFA. „Trvalo jim tři měsíce, než si uvědomili, že je to ruka, což ve vteřině udělal téměř každý. To mě neskutečně uklidňuje. Ale díky, to nebylo tak důležité, mám z toho dobrý pocit. Mohu se nyní nazývat mistrem Evropy? Protože to teď oficiálně potvrdili. Nemyslím si to,“ řekl mistr světa z roku 2014. DFB se k aktuálnímu dění zatím veřejně nevyjádřila. Než se UEFA vyjádří k vývoji, chce potvrzení zpráv ze Španělska.