Tuesday, September 24, 2024

„Boli sme podvedení!“: Matthäus je po priznaní ME bez seba – Kroos sa vysmieva Uefa

EXPRES „Boli sme podvedení!“: Matthäus je po priznaní ME bez seba – Kroos sa vysmieva Uefa Článok Philippa Stegemanna (pst) • 14 hodín • 2 minúty na čítanie Vybrané hry 28. sept Lothar Matthäus tu 17. septembra 2024 zúri kvôli neskorému priznaniu viny zo strany UEFA. Aj mesiace po nešťastnom vypadnutí nemeckej reprezentácie na európskom šampionáte doma proti neskorším majstrom Európy Španielom diskusia o údajnom treste v predĺžení pokračuje. V 107. minúte zápasu obranca Chelsea Marc Cucurella (26) ľavačkou zblokoval strelu na bránu strieľajúcej hviezdy DFB Jamala Musiala (21). Rozhodca Anthony Taylor (45) aj VAR ohodnotili akciu ako nedôstojnú a tímu Juliana Nagelsmanna (37) odmietli požadovaný trest. Po kontroverznej situácii zamieril Mikel Merino (28) na 2:1 pre Španielsko a spečatil tak vypadnutie Nemecka. "Je hanba, že sa to teraz priznáva." UEFA však takmer tri mesiace po štvrťfinále ME priznala, že penaltový stav bol posúdený nesprávne. Podľa španielskej platformy „Relevo“ o tom komisia rozhodcov teraz interným listom informovala medzinárodných rozhodcov. Neskoré prezretie Európskej futbalovej asociácie okrem mnohých tisícok futbalových fanúšikov hnevá aj velikánov DFB z nedávnej i staršej minulosti. Rekordér nemeckej reprezentácie Lothar Matthäus (63) bol už počas zápasu rozrušený v úlohe televízneho experta, ale nasledujúce dni vesloval späť a rozhodnutie akceptoval. „Hneď som vtedy povedal: jasná penalta! Na druhý deň prišla správa, že od rozhodcu UEFA dostal pokyn nepískať penaltu, ak ruka visí voľne. Preto som povedal, že rozhodnutie neudeliť penaltu je pochopiteľné,“ vysvetlil pre „Bild“ svoju zmenu názoru Matthäus. Pokračoval: „Dnes však vyvstáva otázka: V skutočnosti tento návod neexistoval? Aby som to objasnil, zaujímali by ma vyjadrenia rozhodcu a VAR.“ Tento 63-ročný hráč len ťažko ovládol svoj hnev a pokračoval v zúrivom nariekaní proti UEFA: „Ak je pravda, že UEFA teraz priznáva, že to bolo nesprávne rozhodnutie – potom nás očividne podviedli! Potom bol údajný pokyn len výhovorkou. V skutočnosti je škoda, že teraz priznávame to, čo vtedy všetci videli." Rekordný národný hráč však nebol jediným nemeckým futbalovým velikánom, ktorý komentoval nový vývoj okolo nevyužitého trestu rukou. Toni Kroos (34), ktorý ukončil kariéru v lete po zápase so Španielskom, na margo svojej malopoľnej ligy „Icon League“ s množstvom sarkazmu vysvetlil, ako klasifikuje priznanie viny UEFA. „Trvalo im tri mesiace, kým si uvedomili, že je to ruka, čo sa v tej druhej podarilo takmer každému. To ma neskutočne upokojuje. Ale vďaka, nebolo to také dôležité, mám z toho dobrý pocit. Môžem sa potom nazývať majstrom Európy? Pretože to teraz oficiálne potvrdili. Nemyslím si to,“ povedal majster sveta z roku 2014. DFB sa k aktuálnym udalostiam zatiaľ verejne nevyjadrila. Predtým, ako UEFA komentuje vývoj, chce potvrdenie správ zo Španielska.