Thursday, April 7, 2022

Përgjimet: Rusët në radio për vrasjet e tyre në Ukrainë

korrier Berlini Përgjimet: Rusët në radio për vrasjet e tyre në Ukrainë GL/dpa - 42 minuta më parë Shërbimi Federal i Inteligjencës (BND) duket se e di saktësisht se çfarë po ndodh me trupat ruse në Ukrainë - përfshirë krimet e luftës kundër popullatës civile. Siç raporton Der Spiegel, trafiku përkatës i radios ruse u kap dhe u regjistrua. Sipas raportit, shërbimi i inteligjencës së jashtme gjermane ka përgjuar mesazhe radio nga ushtria ruse që flisnin për vrasjet e ukrainasve në Bucha. Bisedat individuale në radio janë aq të detajuara sa mund t'u caktohen trupave të gjetur pas tërheqjes ruse nga qyteti i vogël afër Kievit. Për shembull, një ushtar thuhet se i ka raportuar një tjetri përmes radios se si ai dhe shokët e tij kishin qëlluar një person nga një biçikletë. Imazhi i të vdekurit, i cili me sa duket kishte mbetur i shtrirë për javë të tëra, bëri xhiron e botës. Një tjetër mesazh radio thuhet se tha se ushtarët ukrainas të kapur fillimisht u morën në pyetje dhe më pas u qëlluan. Sipas Spiegel, BND ua ka komunikuar gjetjet e saj parlamentarëve përgjegjës. Ata gjithashtu duhet të dëshmojnë se mercenarët e kompanisë ushtarake ruse "Wagner Group" luajtën një rol kyç në masakër. Sipas burimeve të ndryshme, tani ka indikacione në rritje se masakrat e civilëve po bëhen pjesë e dëshirueshme e luftës ruse për të thyer moralin dhe rezistencën e tyre. Një ish-ministër i brendshëm ukrainas raportoi se njëmbëdhjetë civilë ishin gjetur të vdekur në një garazh në Hostomel, të qëlluar nga ushtarë rusë. Vendi në veri-perëndim të kryeqytetit ukrainas Kiev me aeroportin e tij ushtarak ishte një nga objektivat e parë të pushtimit rus dhe u kontestua ashpër. Pas tërheqjes së nxituar të rusëve, administrata lokale ushtarake ukrainase tha të martën se 400 banorë ishin të zhdukur dhe se tani po kërkonin bodrumet. Më shumë tmerre pritet të zbulohen në qytetin Borodyanka, më pak se 40 kilometra në veriperëndim të Kievit. Ajo që ndodhi në qytetin kryesisht të shkatërruar të Mariupolit në detin Azov, i cili është rrethuar dhe luftuar për javë të tëra dhe vazhdon ta bëjë këtë, ndoshta nuk do të sqarohet shpejt. Përveç krimeve të njohura si bombardimi i një klinike materniteti dhe bombardimi i një teatri plot me njerëz që kërkojnë mbrojtje në bodrum, ka zëra që i frikësohen sulmeve të veçanta kafshërore ndaj popullatës civile atje nga grupet çeçene aleate me Rusinë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy foli për mijëra të zhdukur në të gjithë vendin. Qeveria e tij ndërkohë u ka kërkuar njerëzve në lindje të vendit që të largohen sa më shpejt në perëndim. Pritet një ofensivë e përtërirë ruse, veçanërisht në Donbass. Trupat ruse të tërhequra pas rënies së tyre në veri thuhet se janë dërguar në lindje. Prandaj, Ukraina po kërkon mbështetje të mëtejshme me armë dhe sanksione më të rrepta kundër Rusisë. Në këtë kontekst, ambasadori ukrainas Andriy Melnyk pati një tjetër debat me ministren e Mbrojtjes Christine Lambrecht (SPD). Ajo kishte deklaruar se Ukraina këmbënguli në fshehtësi në lidhje me dërgesat gjermane të armëve. Melnyk ka reaguar kështu në një talk show në ARD: “Kjo nuk është e vërtetë. Kjo është linja që ka zgjedhur ministri.” Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock (Të Gjelbërit) tha në konsultimet e NATO-s në Bruksel se aleanca do të kujdeset për dërgesat më të mëdha dhe më të koordinuara të armëve.