Thursday, June 20, 2024

Frustrimi i madh i Anglisë për shkak të Musialës

sport1.de Frustrimi i madh i Anglisë për shkak të Musialës Historia e SPORT1 • 4 orë • 3 minuta kohë lexim Fitorja e grupit të dytë kërkon gjithashtu respekt nga shtypi ndërkombëtar. Ka zhgënjim në Angli për shkak të një superylli gjerman. Frustrimi i madh i Anglisë për shkak të Musialës Gjermania nuk e kishte “The Roller” në ndeshjen e dytë të grupit – por gjithsesi mjaftoi për fitoren e radhës të sigurt kundër Hungarisë, dhe kjo kërkon respekt edhe nga shtypi ndërkombëtar. " Edhe pa rul, është Gjermania”, shkruante Marca në Francë, ata janë të impresionuar nga burimet e ndryshme në mesfushë. “Treshja Wirtz-Gündogan-Musiala e lëndoi Hungarinë – dhe Toni Kroos sundoi në mesfushë”, shkruan L’Equipe. HUNGARIA Nepszava: "Loja ishte më e mirë, por fundi ishte i njëjtë. Një futboll më tërheqës se më parë nuk mjaftoi kundër gjermanëve. Duket keq, por ende nuk është i pashpresë." SPANJË Marca: "Edhe pa rul, është Gjermania. Një fitore më e vështirë se sa pritej për nikoqirët, por një fitore e vlefshme." .... për Musialën: “Nuk është më Bambi, është Terminatori: “Disa lojtarë ende më quajnë Bambi. Nuk e kam problem, por mendoj se e kam tejkaluar atë rol”, tha Musiala pak para fillimit të Euros. Ai ka të drejtë. Pseudonimi që Leroy Sané i vuri për shkak të shtatit të tij të hollë, i përket së shkuarës. Ai ka fituar masë muskulore dhe është kthyer në një 'armë të shkatërrimit në masë'. Tani ai quhet "Terminator" dhe ai është vdekjeprurës para portës." AS: "Gündogan ia vlen peshën e tij në ar: një gol dhe një asistim nga mesfushori i FC Barcelona ishin të mjaftueshëm për të mposhtur hungarezët dhe për t'u kualifikuar herët në raundin tjetër. Ishte një luftë - por kur situata bëhet e vështirë, atëherë yjet të kësaj skuadre hyjnë në lojë”. FRANCE L'Equipe: "Gjermania ishte e parezistueshme në fillimin e kampionatit të saj evropian dhe konfirmoi suksesin e saj kundër Hungarisë. Një lojë e ekuilibruar kundër një ekipi që u organizua në sistemin 3-4-3 që shkaktoi probleme për nikoqirët për një kohë të gjatë. Megjithatë, ata kishin shumë burime, veçanërisht në mesfushë, për të mos mundur një kundërshtar teknikisht të kufizuar. ANGLI The Sun: "Përparësia e shtëpisë: Gjermania është në fazën e 16-të. Tingëllon si rutinë, por është një sinjal se djemtë nga Berlini janë rikthyer pas problemeve të tyre të fundit. Fitorja ishte edhe falë atletikës mbresëlënëse të portierit me përvojë Manuel Neuer. " Guardian: "Gjermanët kanë vrull. Nuk ishte futbolli i bollshëm që treguan kundër Skocisë, por ishte më se i mjaftueshëm për të impresionuar një turmë të gjallë që, në fund, ndjeu se mund të fillonte të besonte." Daily Mail: “Dy mendime vijnë në mendje gjithnjë e më shumë me çdo ndeshje të Gjermanisë në këtë turne. Njëra është se po bëhen të preferuar dhe tjetra ka të bëjë me identitetin e shpirtit budalla që ka lejuar Jamal Musiala të largohet nga futbolli anglez. Çfarë lojtari i mrekullueshëm dhe çfarë arsyeje që Anglia të kafshojë grushtin që kjo lidhje me atdheun e tij ka përfunduar me U21-at.” BBC: “Nuk ishte performanca fluide që treguan në ndeshjen hapëse, por sigurisht që ishte një e mirë në këtë fazë të turneut. Dhe në 21-vjeçarin Musiala, Gjermania ka një nga talentet më të spikatura - se sa larg mund t'i çojë ai është pyetja që të gjithë bëjnë." ITALI Gazzetta dello Sport: "Nuk ishte aq e lehtë sa në fillim, por Gjermania mori fitoren e dytë dhe tashmë është në fazën e 16-të. Neuer, së bashku me Musiala dhe Gündogan, është një nga më të mirët." Corriere dello Sport: Festa e madhe në Shtutgart ku skuadra gjermane konfirmon atë që bëri mirë në debutimin e tyre. AUSTRI Krone: "PINK PARTY - Gjermania futet në raundin e 16-të! Prandaj mund të veprojë kundër Zvicrës pa shumë presion." Austri: "Pink Panther i vendosur në raundin e 16-të. Gjermania e bëri atë, dominuese dhe e kontrolluar". ZVICERË Blick: "Së pari i lëkundshëm, pastaj i sigurt: Gjermania në raundin e 16-të. Këmisha rozë të paktën nuk është e përshtatshme si pizhame, kundër Hungarisë Gjermania duhet të jetë e zgjuar që në sekondën e parë. Hungarezët e guximshëm mbeten të pashpërblyer." Tages-Anzeiger: "Pas një ndeshje të vështirë, një fitore e merituar: Gjermania triumfoi ndaj Hungarisë. Kundërshtari nuk ia lehtësoi skuadrën e trajnerit Julian Nagelsmann sa skocezët". SHBA New York Times: “Gjermania arrin raundin e 16-tës mjaft komode. Edhe pse ata nuk kanë luajtur ende kundër asnjë prej skuadrave më të mira, ata janë një kundërshtar i frikshëm dhe madje edhe ekipeve më të mira në turne nuk do të pëlqejnë të luajnë kundër tyre.” ----- me shërbimin e informacionit sportiv