Saturday, June 29, 2024

Donald Trump dhe Joe Biden në një debat televiziv në televizionin amerikan

Donald Trump dhe Joe Biden në një debat televiziv në televizionin amerikan. 4 min Biden kundër Trump Tone të mprehta në debatin e parë televiziv Që nga: 28 qershor 2024 9:13 paradite Presidenti amerikan Biden dhe ish-presidenti amerikan Trump shkëmbejnë goditje në duelin e tyre të parë televiziv Kerstin Klein, ARD Washington, tagesschau, 28 qershor 2024 9:00 paradite Biden: Trump inkurajoi njerëzit që të sulmojnë KapitolinU diskutua edhe sulmi i Kapitolit pas zgjedhjeve të fundit. Biden kritikoi ashpër paraardhësin e tij: "Ai i inkurajoi këta njerëz". Trump u ul në Shtëpinë e Bardhë për tre orë dhe nuk ndërhyri ndërsa mbështetësit e tij thyen xhamat, pushtuan ndërtesën e parlamentit dhe tërbuan brutalisht. Në vend të kësaj, Trump i quajti këta njerëz "patriotë" dhe donte të hiqte dorë nga dënimet e tyre, Trump shpjegoi se ai u kishte bërë thirrje mbështetësve të tij që të vepronin "në mënyrë paqësore dhe patriotike". Më pas ai sulmoi kryetaren e atëhershme demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi. Ai pretendoi në mënyrë të rreme se Pelosi më pas kishte refuzuar ofertën e tij për të dërguar "10,000 trupa ose Gardën Kombëtare" në Kapitol më 6 janar 2021. Pelosi nuk kishte asnjë autoritet mbi Gardën Kombëtare. Kur Kapitol u sulmua, ajo dhe udhëheqësi i atëhershëm i shumicës në Senat, Chuck Schumer, kërkuan ndihmë ushtarake, duke përfshirë edhe Gardën Kombëtare. Ish-presidenti nuk u përgjigj qartë nëse Trump do të pranonte rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme. Moderatorët bënë pyetje disa herë, por republikani u largua dhe iu përgjigj pyetjes vetëm në përpjekjen e tretë - dhe madje edhe atëherë vetëm në mënyrë evazive: "Nëse janë zgjedhje të drejta, ligjore dhe të mira, atëherë patjetër". Donald Trump Trump: Nuk do të kishte pasur pushtim rus nën drejtimin tim. Presidenti rus Vladimir Putin vendosi të pushtonte Ukrainën kur pa se sa të paaftë ishin SHBA-të për t'u tërhequr nga Afganistani, tha Trump. Nëse zgjidhej, ai do t'i jepte fund luftës në Ukrainë përpara inaugurimit të tij zyrtar. Ai e la të hapur saktësisht se si donte ta bënte këtë Republikani gjithashtu kritikoi politikën ekonomike të Biden: "Inflacioni po vret vendin tonë. Po na vret absolutisht". Biden bëri një punë të keqe, demokrati shpjegoi se kur mori detyrën në janar 2021, ai mori përsipër një ekonomi që ishte "në rënie të lirë". Në fakt, norma e inflacionit ka rënë ndjeshëm dhe situata në tregun e punës është gjithashtu e mirë. Megjithatë, shumë qytetarë janë ende të frustruar sepse çmimet vazhdojnë të jenë të larta. Mediat amerikane: Paraqitja e Bidenit ngjall panik te demokratët Krahas çështjeve të përmbajtjes, vëmendja e vëzhguesve u përqendrua në paraqitjen e kundërshtarëve. Dhe presidenti aktual 81-vjeçar performoi në mënyrë katastrofike nganjëherë: Biden belbëzoi, herë pas here e humbte fillin dhe foli me një zë të dobët. Performanca e tij e dobët madje la në hije performancën e Trump, e cila ishte e mbushur me gabime dhe gënjeshtra të dukshme. Prandaj, 67 përqind e të anketuarve votuan për 78-vjeçarin, vetëm 33 përqind e panë Biden si fitues. Biden tha pas paraqitjes se ai mendonte se kishte bërë "mirë". "Kam një dhimbje të fytit," shtoi ai. Komentatorët amerikanë shprehën tmerrin për performancën e debatit të Biden. "Përgjigjet e Biden ishin, në shumë raste, jashtë kontekstit," tha reporterja politike Abby Phillip. Sipas mediave amerikane, dueli i shumëpritur televiziv ka shkaktuar panik në Partinë Demokratike. Washington Post shkroi se ekipi i fushatës së Biden pranoi së brendshmi se presidenti amerikan kishte pasur vështirësi në skenën televizive dhe se pamja e tij kishte dëmtuar kandidaturën e tij. "Një katastrofë," tha një deputet demokrat për CNN - por, si shumë kritikë nga partia, donte të qëndronte anonim. Komisioneri Transatlantik beson se një ndryshim i kandidatit është i mundur. "Demokratët do të duhet të vendosin në konferencën e partisë së tyre në mes të gushtit nëse demokratët do të shkojnë vërtet në zgjedhjet e nëntorit me Joe Biden," tha politikani i FDP Michael Link për Tagesspiegel. Demokratët duhet të konsiderojnë se kush ka shanset më të mira për të fituar kundër ish-presidentit Donald Trump “Zgjedhjet në SHBA do të fitohen në mes”, theksoi Link. “Demokratët kanë nevojë për një kandidat që mund të fitojë në këtë mes, që u jep atyre shpresë dhe vizion dhe që mund të kapërcejë polarizimin e shoqërisë amerikane”.